Kapadokya Tatil Fırsatları
A+ A A-

Kapadokya’nın Tarih Kapısı: Avanos

avanos

Avanos, Kapadokya bölgesinin merkezlerindendir. Nevşehir’e bağlı olup il içine uzaklığı 18 km’dir. Osmanlı İmparatorluğu zamanında adı Evenez olarak geçer. Çevresinde bir çok tarihe ışık tutan kazılar yapılıp, eserler bulunmuştur. İlçenin ortasından Türkiye’nin en büyük nehri olan Kızılırmak geçmektedir. Bu ırmağın görüntüsü, ilçeye ayrı bir güzellik katar. Karasal iklimin yaşandığı Avanos’ta gündüzleri yazın çok sıcak, geceler ise daima soğuktur.

Spor Doğa

Avanos da Kapadokya gibi Peri Bacalarının eşsiz manzarası ile herkesi büyülüyor. İç Anadolu’nun tipik özelliklerini görebileceğiniz bu topraklarda trekking ve bisiklet turları en önemli aktiviteler. Ayrıca balon turu düzenleyen firmalar da var. Belirli rotalardan başlanan atlı yürüyüşlerin bir durağı da Avanos olabiliyor. Otellerin içinde yer alan havuzlarda da yüzme ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Gece Hayatı

Avanos gece hayatı olarak fazla hareketli olmasa da yöredeki otellerin ve konaklama yerlerinin çokluğundan ötürü, bar ve cafelere sahip bir ilçedir. Her otelin, dışarıdan da misafir kabul ettiği gece kulübü ve barı olduğu gibi, merkezde, özellikle turistler tarafından ilgi gören, Türk gecelerinin yapıldığı restoranlar, şarap evleri ve barlar mevcuttur.

Kültür Tarih

Kapadokya’nın tüm civarında olduğu gibi Avanos’ta da gezilecek birçok yer vardır. Eski tunç çağından Hititlere, Selçuklu dönemine, lahitlerin ortaya çıkarıldığı 1970’li yıllardan günümüze Avanos, gerek yeryüzü şekilleri, gerek tarihteki yeriyle her zaman ilgi çemiştir. İlçede 13.yüzyıldan kalma cami ve kervansaray bulunmaktadır. Ayrıca yörede Hititlilerden kalma bir işçilik olan çömlekçilik oldukça meşhurdur. Bunlar tarihi mekan ve yeryüzü şekilleridir. Avanos’ta gezilecek yerler:

  • Lahit Mezar
  • Dereyamanlı Kilisesi
  • Paşa Bağı
  • Zelve
  • Özkonak Yeraltı Şehri
  • Sarıhan Kervansaray
  • Çeç
  • Çavuşin
  • Güllüdere Kilisesi

Konaklama

Kapadokya bölgesinin kalbinde yer alan Avanos’ta onlarca otel, butik otel, mağara ev ve pansiyon bulunmaktadır. Turizm 1 numaralı geçim kaynağıdır. Buradaki otellerde, kaldığınız yere göre konaklama fiyatları değişkenlik gösterebilir. Ürgüp’ten sonra en çok konaklama tesisi bu ilçededir. İlçe nüfusunun onda biri kadar yatak kapasitesi vardır. Otel fiyatları ortalama 100 TL’den başlamaktadır.

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

TATİL YORUMLARI

Tüm otel yorum ve şikayetleri »

TÜRKİYE'NİN TATİL CENNETLERİ

Antalya

Antalya

Akdeniz’in tatil merkezi Antalya otelleri, tarihi merkezleri, doğası, palmiyeleri...

Büyükada

Büyükada

İstanbul’dan yaklaşık 45 dakika uzaklıkta yer alan sakin ve huzurlu bir ada...

 

Şile

Şile

Şile, son yıllarda İstanbulluların uğrak tatil noktası. Balıkçılık mesleği ile...

Tüm tatil bölgelerini gör »

Seo

Seo Fiyatları

Yasal Uyarı: Bu site Kapadokya'yı ve saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. kapadokyaotelleri.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Web Tasarım Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome