Kapadokya Tatil Fırsatları
A+ A A-

Kapadokya’da Yatan Tarih: Göreme

goreme

Göreme Kapadokya’da,  Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı bir kasabadır. Ürgüp’ün 12 km batısında kalıp, Nevşehir havaalanına 40 km mesafededir. Bu küçük beldeyi önemli kılan şey ise doğa harikası Kapadokya’yı anlatan peri bacaları ve mağaraların burada olmasıdır. Bu küçük ve şirin ama bir o kadar da dünyaca ünlü bu beldede, onlarca otel, pansiyon, butik otel ve mağara evler bulunmaktadır.

Spor Doğa

Göreme’de yapılacak farklı ve heyecanlı aktiviteler var. Bu muhteşem coğrafyada bir an bile sıkılmayacaksınız. Belli başlı etkinlikler:

 • bisiklet turu
 • kamp
 • yamaç paraşütü
 • doğa yürüyüşü
 • atlı yürüyüş
 • bitki gözlemciliği

Gece Hayatı

Tarihi yerleşim yerinde gece hayatı da mevcuttur. Genellikle bölgede konaklayanlar, akşam muhtemelen testi kebabı yedikten sonra, önce hazım için meşhur şarap evlerine giderler. Tarihi dokuyla uyumlu bu evlerde içkilerini yudumladıktan sonra eğlence için  barlara ya da türk kahvesi, tavla, nargile keyfi için cafelere gitmektedirler. Barlarda müzik sabahın ilk saatlerine kadar sürmektedir.

Kültür Tarih

Mağaralara oyulmuş barınaklarda yüzyıllarca yaşamış insanlar, özellikle 12. ve 13. Yüzyıllarda Bizans döneminde bu yöreyi din merkezi haline getirmiştir. O tarihlerde Hristiyanlar, bölge coğrafyasının olmazsa olmazı olan kayalıkları oyup, buraları sığınak, kilise ve manastıra çevirmişlerdir. Kapadokya bölgesinde binden fazla kilise olduğu da söylenmektedir. Bu özelliği, yabancı turistlerin buraya daha fazla ilgi göstermesini sağlamaktadır.

Açık Hava Müzesi

Göreme’de 1950 yılında açık hava müzesi haline getirilen Milli Park, aynı zamanda Unesco tarafından dünya tarih mirası listesine girmiştir. Ayrıca Göreme açık hava müzesi, tarih bakımından bütün Hristiyanlık fikirlerinin birleştirildiği eğitim sisteminin doğdu yer olarak bilinir.

Göreme gezilecek yerler:

 • Karanlık Kilise, Elmalı Kilise, Aziz Basel'in Şapeli, İsketeli Şapel, Çarıklı Kilise, Tokalı Kilise
 • Güvercinlik vadisi
 • Göreme Kızılçukur Vadisi, Zemi Vadisi, Göreme Bağlıdere Aşk Vadisi ve Güllüdere Vadisi
 • Çavuşin Kilisesi
 • Paşabağ Rahipler Vadisi

Konaklama

Göreme ve çevresi olan özellikle Uçhisar’da onlarca otel, pansiyon ve mağara odası konseptli konaklama seçeneklerini bulabilirsiniz. Bu otellerde kalarak, siz de tarihe yolculuk edebilirsiniz. Ayrıca, alternatif konaklama bakımından, peri bacaları çevresinde birçok kamp alanı mevcuttur. Bunun yanında bölgedeki bilinen bungalow evler de burada yer almaktadır.

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

TATİL YORUMLARI

Tüm otel yorum ve şikayetleri »

TÜRKİYE'NİN TATİL CENNETLERİ

Antalya

Antalya

Akdeniz’in tatil merkezi Antalya otelleri, tarihi merkezleri, doğası, palmiyeleri...

Büyükada

Büyükada

İstanbul’dan yaklaşık 45 dakika uzaklıkta yer alan sakin ve huzurlu bir ada...

 

Şile

Şile

Şile, son yıllarda İstanbulluların uğrak tatil noktası. Balıkçılık mesleği ile...

Tüm tatil bölgelerini gör »

Seo

Seo Fiyatları

Yasal Uyarı: Bu site Kapadokya'yı ve saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. kapadokyaotelleri.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Web Tasarım Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome