Kapadokya Tatil Fırsatları
A+ A A-

Kapadokya’da Sizi Hayran Bırakacak Yerler

Kapadokya Ihlara Vadisi - Kanyonu Kapadokya, sadece ülkemize özgü değil, Dünya’nın her köşesinden, her dinden insanların merak ettiği, tabiat harikalarıyla, doğal güzelliklerle dolu bir bölgedir. Bu nedenle Kapadokya’da gezilecek yerler oldukça fazla.

Tarihi milyonlarca yıl önce, paleolitik döneme kadar uzanan yörede, birbirinden ilginç, doğal yollarla oluşmuş yerleşimler bulunmaktadır. Sadece bölgede değil, ülkemizde gezilecek yerlerin başında gelen başta peri bacalarıyla ünlü bu yerleri, hayatınızda bir kere de olsa görmenizi tavsiye ediyoruz.

Önemli Gezi Noktaları

Kapadokya turları ile daha düzenli bir gezi rotası sizi bekler. Ancak kendi imkanlarınızla yöreyi tanımaya çalışıyorsanız, sayfamızdaki en önemli tarihi ve turistik merkezleri not etmenizi öneririz. Bir gelenin tekrar ziyaret ettiği Güzel Atlar Ülkesi bütün zenginlikleri ile sizi bekliyor.

Kapadokya gezilecek yerler listemiz:

Peri Bacaları: Kapadokya ile özdeşleşen şapkalı, konili, mantar biçimli sütunlu sivri kayalar olan bu şekiller, zamanında volkanların tüfleriyle oluştuğu yer yüzü şekilleridir. Vadi yamaçlarından süzülen sel sularının volkanik lavlarla birleşmesiyle meydana gelmiştir. Her yıl yüzbinlerce kişi, bu doğa mucizesini görmek için yöreye gelmektedir. Dünya’da bir benzeri yoktur. En fazla Ürgüp, Uçhisar köyü ve Avanos civarında bulunurlar.

Ortahisar Kalesi: Adını Ürgüp ilçesinin Ortahisar kasabasından almıştır. Yörenin en yüksek yeridir. Etrafında bir çok butik otel ve mağara odalar konseptinde konaklama için kullanılan ev ve pansiyonlar bulunur.

Kapadokya Peri Bacaları Ihlara Vadisi - KanyonuIhlara Vadisi (Kanyonu): 14 km uzunluğundaki vadi, aynı zamanda bir kanyondur. Yüksekliği 150 metredir. Sarp kayalıklarla dolu Ihlara vadisi – kanyonunda zümrüt yeşili ağaçlar, kayalara oyulmuş korunak mağaralar, kilise ve mezarlar bulunmaktadır. Ortasından Melendiz çayı geçen vadiye, Aksaray- Nevşehir yolunun 11. Kilometresinden saparak ulaşabilirsiniz.

Göreme Açık Hava Müzesi: Tarihte manastır eğitimimin başladığı yer olarak kabul edilen bu yöre, kaya yerleşimi hakimdir. Kayaların içerisinde oyulmuş bir çok kilisenin olduğu bölge, Göreme’ye 2, Nevşehir’e 13 km mesafededir. Rahipler manastırı, Aziz Basil şapeli, Karanlık, Yılanlı, Elmalı, Çarıklı ve Aziz Barbara kiliseleri, bunlardan bazılarıdır.

Derinkuyu: Kapadokya’yı gezerken insanın aklına Anadolu’nun altı oyuk mu sorusu gelmeden duramıyor. Çünkü bu yörede yüzlerce yer altı şehri mevcut. Zamanında gerek düşmanlardan korunmak, gerek doğa olaylarından kaçmak, gerekse de bazı inanışlar çerçevesinde açılan yer altı şehirleri arasında en büyüğü Derinkuyu’dur. 11 kattan oluşsa da 8 katı ziyaretçilere açıktır. İçerisinde yüzlerce tünel bulunur. Şarap mahzeni olarak da kullanılmışlardır.

Çavuşin: Bölgenin eski yerleşim birimlerinden olup, kiliseleriyle ünlüdür. Özellikle Hz. İsa’nın hayatından alıntılar yapılan fresklerle süslü, onlarca asır önce 950’li yıllarda yapılmış Çavuşin Kilisesi, Hıristiyanlar tarafından akın akın ziyarete uğranmaktadır.

Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi: 1954-1966 yılları arasında Eski eserler Genel Müdürlüğü tarafından restore edilen türbe Nevşehir’in 40 km. kuzeyinde yer alır. Burada her sene Hacı Bektaşi Veli’yi anma törenleri düzenlenir.

Acıgöl: Volkanik olaylar sonucu sönmüş yanardağlara sahiptir.

Soğanlı Vadisi: Trakit kayalarından oluşmuş dik duvarlarla çevrilmiş bir vadidir. 9. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar tarihlenebilen, bilinen irili, ufaklı 50 kilise ve manastır vardır. Azize Barbara kilisesi ( Tahtalı kilise ), Karabaş kilisesi, St. John kilisesi, Yılanlı kilise, Tokalı kilise, St. George kilisesi ve Kubbeli kilise vb.

Sobesos Antik Kenti: 1700 yıl öncesine ait olduğu düşünülen antik kent yaklaşık 15 yıl önce ortaya çıkarılmıştır.

Kapadokya Derinkuyu Yeraltı ŞehriAvanos: Otellerin ve pansiyonların olduğu bölgede çömlekçilik gelişmiştir. Pazarlar bulunmaktadır.

Ürgüp: En eski yerleşim yerlerinden biridir. Peri bacalarına yakın olmasından dolayı çok sayıda otel ve pansiyon bulunmaktadır.

El Nazar Şapeli: Duvarları İncil’den alınan freskolar ile süslü olan şapel Orta Bizans Devri’nden kalmadır.

Kapadokya Güvercinlikleri: Üzüm bağlarından daha fazla verim alabilmek için beslenen güvercinler asırlardır bölgede yaşarlar. Yuvaları yumurta akı akı ve kireç kaymağı karıştırılarak yapılan beyaz bir sıva ile kaplanmıştır.

Zelve: Çökme tehlikesinde olan ve iki büyük kilisesi ile Kapadokya’nın en önemli yapılarından biri Zelve’de özelliği hiçbir yerde rastlanmayacak bir haç tasviri bulunur.

Başka Nereleri Gezebilirsiniz?

 • Ürgüp çevresinde bulunan, Rum evleriyle ünlü Mustafapaşa kasabası
 • Sobesos Antik Kenti
 • Sadece iki katı ziyaretçilere açılan Tatlarin Yeraltı Şehri
 • 10. yüzyıldan kalma bir ören yeri olan Açık Saray Harabeleri
 • Kaymaklı yeraltı şehri
 • Özkonak yeraltı şehri
 • Mazı yeraltı şehri
 • Özlüce yeraltı şehri
 • Çat Kanyonu
 • St Jean Kilisesi
 • El Nazar Kilisesi
 • Karanlık Kilise
 • Tokalı Kilisesi
 • Pancarlı Kilisesi
 • Uçhisar Kalesi
 • Hodul Dağı
 • Hırka Dağı
 • Aladağ Dağı
 • Hasandağ

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

TATİL YORUMLARI

Tüm otel yorum ve şikayetleri »

TÜRKİYE'NİN TATİL CENNETLERİ

Antalya

Antalya

Akdeniz’in tatil merkezi Antalya otelleri, tarihi merkezleri, doğası, palmiyeleri...

Büyükada

Büyükada

İstanbul’dan yaklaşık 45 dakika uzaklıkta yer alan sakin ve huzurlu bir ada...

 

Şile

Şile

Şile, son yıllarda İstanbulluların uğrak tatil noktası. Balıkçılık mesleği ile...

Tüm tatil bölgelerini gör »

Seo

Seo Fiyatları

Yasal Uyarı: Bu site Kapadokya'yı ve saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. kapadokyaotelleri.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Web Tasarım Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome