Kapadokya Tatil Fırsatları
A+ A A-

Kapadokya Hava Durumu ve Sıcaklık Değerleri

Hava Durumu Kapadokya hava durumu İç Anadolu’nun tipik özelliklerine göre şekillenir. Ani hava değişimleri görülmez ve çok yağışlı gün geçmez. Bulunduğu coğrafyanın temel özelliği olan karasallık, Kapadokya’nın tümünde belirgin bir şekilde görülmektedir. Tipik olarak yazlar sıcak ve kurak, kışlar da soğuk ve sert geçer. Hava durumu olarak yaz kış açık seyreder. Yörede yağışlar kış ortasında kar şeklinde olurken bahar zamanları yağışlı havanın etkisine girer. Yıllık ortalama sıcaklık 12 derece civarındadır.

Özel Bir Bitkisi Var Mı?

Karasal iklimin etkisi gereği, Kapadokya’da da özel bir bitki çeşidi yoktur. Çünkü bitki çeşitliliği yoktur. Ormanlık alanlar yok denecek kadar azdır. Bölge çoğunlukla bozkırlardan oluşur. Azı vadi ve yükseltilerde cılız meşeliklere rastlanır.

Kapadokya Ortalama Hava Sıcaklıkları

Kapadokya Hava Durumu Kapadokya sıcaklık değerleri açısından da gece – gündüz farklılığı gösterir. Açık ve düz bir alanda bulunan yerleşim yeri, güneşin havada geçirdiği zamana göre ısı değişikliğine uğrar. O bakımdan buraya yaz aylarında tatile gelecekler için önerilen koruyucu giysiler, güneş gözlükleri ve güneş kremleri getirmeleri oluyor.  Çünkü gündüzleri sıcaklık 30 dereceyken, geceleri yarı yarıya inebilmektedir.

Yörede hava sıcaklığı yılın yüzde 20’sinde sıfır derecenin altındadır. Yılın yüzde 10’un da ise sıcaklık 30 derecenin üstünde seyreder. Turistler, kışları da, yazın da bölgenin hava koşullarına aldırmadan buraya gelmeyi tercih etmektedirler. Özellikle Haziran ayıyla birlikte, bölgede az olan yeşillik daha da azalır ve yöreyi sarı bir renk kaplar.

  • Kış aylarında ortalama 0 derece.
  • Yaz aylarında ortalama 20 derece.
  • Yılık sıcaklık ortalaması 10 – 12 derece. 

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

TATİL YORUMLARI

Tüm otel yorum ve şikayetleri »

TÜRKİYE'NİN TATİL CENNETLERİ

Antalya

Antalya

Akdeniz’in tatil merkezi Antalya otelleri, tarihi merkezleri, doğası, palmiyeleri...

Büyükada

Büyükada

İstanbul’dan yaklaşık 45 dakika uzaklıkta yer alan sakin ve huzurlu bir ada...

 

Şile

Şile

Şile, son yıllarda İstanbulluların uğrak tatil noktası. Balıkçılık mesleği ile...

Tüm tatil bölgelerini gör »

Seo

Seo Fiyatları

Yasal Uyarı: Bu site Kapadokya'yı ve saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. kapadokyaotelleri.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Web Tasarım Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome