Kapadokya Tatil Fırsatları
A+ A A-

Tarih Kokan Kapadokya Sokakları

Kapadokya Tarihi

Kapadokya’nın tarihi bundan milyonlarca yıl öncesine dayanır. İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan ve eski zamanlarda aktif volkanlar olan Melendiz, Hasandağ ve Erciyes dağlarından püsküren lavların, rüzgarların da etkisiyle soğumasıyla şu anki yer yüzü şekilleri oluşmuştur.

Kapadokya tarihi ve turistik özelliği ile her sene yerli ve yabancı turistleri kendine çekiyor. Bunda 1985 yılından itibaren UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer almasının büyük payı var elbette.

İç Anadolu’nun Nevşehir ilinde yer alan Kapadokya yaklaşık olarak 5500 kilometrekarelik bir alanı kapsayan tarihi bir yöre. Ürgüp, Göreme ve Avanos gibi diğer tarihi merkezlere yakın olan turistik merkez tüm güzelliği ile konuklarını ağırlıyor.

Bölgenin en önemli geçim kaynağı olan turizmle yaz aylarında nüfus 100 bini buluyor. Günübirlik ve hafta sonu yapılan Kapadokya turları da yerli turistin en çok ilgisini çeken aktivitelerden biri oluyor.

İpek Yolu’ndan Günümüze…

Tarih boyunca ticaret kafilelerini bünyesinde barındıran ve imparatorluklar, büyük şehirler arasında ticari bir yol olan İpek Yolu’nun önemli duraklarından birisi de Kapadokya’dır. Büyük medeniyetler arasında bir geçiş yeri olan bu yöre, çeşitli kültürlerin derin izlerini taşımaktadır.

İlk Yazılı Tabletler

Anadolu’daki ilk yazılı tabletler, Hititler tarafından Kapadokya yöresinde kullanılmıştır. Tarihte birçok olayın aydınlatılmasına yol açan tabletler sayesinde, ülkemiz topraklarında yaşamış olan birçok medeniyetin varlığını öğrendik.

Hangi Medeniyetleri Gördü?

Kapadokya tarihi Hasan Dağı’ndan çevreye yayılan lavların soğumasından sonra başlıyor bir nevi. Çeşitli halkların bölgeye yerleşmesiyle de Kapadokya kültürü şekillenmeye başlamıştır.

İlk olarak Hititlerin yörede egemenlik kurduğu bilinse de M.Ö. 1200 yıllarında yakılıp, yıkılarak talan edildiği söyleniyor. M.Ö. 547 yılında Anadolu baştan başa Perslerin eline geçmeden önce yine Frigler ve Medler burayı yönetiyorlar. Persler kente Kaptatuka yani Pers dilinde ‘’Güzel Atlar Ülkesi’’ anlamına gelen bir kelime ile seslenmeye başlayınca uzun zaman adı bu şekilde anılıyor.

M.Ö. 333 yılında Büyük İskender Kapadokya’nın güney kısmını ele geçiriyor ve Diadokhlar krallıkları arasında çeşitli mücadeleler yaşanıyor. Bizans’ın bu topraklara egemen olması ile Helenistik kültür Kapadokya’ya hakim oluyor.

Sonrasında din adamlarının meskeni olan mağaralara ve manastırlara sahip olan Kapadokya bir inziva yeri olarak anılıyor. Hıristiyanlık burada gelişiyor ve Osmanlı egemenliğinde de iki din dost bir şekilde yaşıyorlar.

Güzel Atlar Ülkesi

Pers imparatorluğu zamanında, bölgedeki atların güzelliğinden etkilenen bu kavim, buraya güzel atlar ülkesi anlamına gelen Katpatuka ismini vermiş. Günümüze gelene kadar bu isim Kapadokya’ya dönüşmüş.

İlk Hristiyanlar neden burayı seçti?

Yukarıda belirttiğimiz gibi bölge Hıristiyanların merkezi olmuştur. Roma egemenliği döneminde, hükümdarların zulmünden bıkan Hristiyanlar, daha önce Kapadokya halkı tarafından isyan ve baskınlara karşı yapılmış olan, korunaklı yer altı mahzenlerine saklanmak için bu bölgeye gelmişlerdir.

Kapadokya’da kilise yapımları XIII. yüzyıla kadar devam etmiştir. 1071 yılında Selçuklular bölgeye yerleşince iki dinin halkı birlikte yaşamışlardır. Bölgede 400’den fazla kilise olduğu tahmin ediliyor. Zelve ve Soğanlı’da çok sayıda kilise yapılmıştır.

Cumhuriyetin ilanından sonra 1924 yılında yapılan nüfus mübadelesinden sonra Hıristiyanlar bölgeden ayrılmıştır.

Peri Bacaları

Kapadokya deyince akla ilk olarak peri bacaları gelir. 3. jeolojik zamanda Torosların yükselmesi ile yanardağlar faaliyete geçmiş, Göllüdağ Nevşehir çevresine lavlar püskürtmüştür. Oluşan tüf tabakasının üstü sert bazaltlarla örtülür. Yağan yağmurlar sonucu ve de rüzgarlarla tüfler aşınarak şapkaları bulunan konilere dönüşürler. Halk bu garip cisimleri Peri Bacaları olarak adlandırır.

Kapadokya tarihinin diğer önemli mirasları:

  • vadiler
  • manastırlar ve kanyonlar
  • Hz. İsa’yı ve Meryem’i simgeleyen frekli kaya kiliseleri
  • dünyanın 8. harikası olarak nitelendirilen yer altı şehirleri

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

TATİL YORUMLARI

Tüm otel yorum ve şikayetleri »

TÜRKİYE'NİN TATİL CENNETLERİ

Antalya

Antalya

Akdeniz’in tatil merkezi Antalya otelleri, tarihi merkezleri, doğası, palmiyeleri...

Büyükada

Büyükada

İstanbul’dan yaklaşık 45 dakika uzaklıkta yer alan sakin ve huzurlu bir ada...

 

Şile

Şile

Şile, son yıllarda İstanbulluların uğrak tatil noktası. Balıkçılık mesleği ile...

Tüm tatil bölgelerini gör »

Seo

Seo Fiyatları

Yasal Uyarı: Bu site Kapadokya'yı ve saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. kapadokyaotelleri.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Web Tasarım Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome