Kapadokya Tatil Fırsatları
A+ A A-

Kapadokya’nın Neyi Meşhur? Ne Yiyelim?

testi-kebabiKapadokya’nın da her yörede olduğu gibi kendine has lezzetleri vardır. İç Anadolu Bölgesi’nde genellikle tarımsal ürün çeşitliliğinin çok olmaması, insanların tahıl ve et ağırlıklı beslenmelerine yol açmıştır. Bulgur, mercimek, patates, kabak ve fasulye gibi ürünler, et eşliğinde pişirilerek farklı yemekler yapılmaktadır.

Kapadokya yemek kültürü coğrafi koşulların da etkisi ile yapımı zor ve pişirilmesi uzun süren lezzetler üzerine kuruludur. Testi kebabı ve çömlek fasulyesi en bilinen lezzetlerdir. Ayrıca Kapadokya şarabıyla da meşhurdur. Gelmişken bu lezzetleri tatmadan dönmemenizi öneririz.

Kapadokya’nın Olmazsa Olmaz Kebaplarının Tadına Bakın!

Bu yörede özellikle Testi Kebabı ve Çömlek Fasulyesi oldukça meşhurdur. Mantı da burada özel hazırlanan bir yemektir. Bu iki lezzetin tarifini verecek olursak:

Testi Kebabı: Sivri biber, sarımsak, domates, karabiber ve tuz eşliğinde kuş başı etlerle karıştırılarak bir testinin içine konur. Üstüne terayağı konup, üzeri hamurla kapatılır. Açık havada meşe kömürüyle iki saate yakın bir süre pişirilir. Sonrasında testi kırılarak yemek servis edilir. Oldukça zahmetli bir yemektir.

Çömlek Fasulyesi: Odun ateşinde haşlanan kuru fasulye, içine et parçaları atılmış çömleğin içine dökülür. Üzerine su döktükten sonra, yarım saat ateşin közü içinde pişirilir. Sonrasında üzerine kavrulmuş soğan ve salça ilave edilerek 30 – 45 dk arası daha pişirildikten sonra yenecek kıvama gelir.

Kapadokya’nın Yöresel Lezzetleri

Kapadokya’da ne yenir konukların en merak ettiği sorulardan. İç Anadolu’da bulunan Nevşehir’in kendine has özellikleri ile sunulan lezzetler bu yörede de ünlü. Buğday, bulgur ve un en çok kullanılan malzemeler. Koyun eti, patlıcan, nohut, pirinç de diğer ürünlerden.

Bunların yanında Kapadokya civarında pişirilen diğer yöresel tatlar da şunlardır;

 • Dolaz
 • Ayva Dolması
 • Dıvıl
 • Gendime
 • Kayısı Dolması
 • Sütlü Çorba
 • Düğü Çorbası
 • Nohutlu yahni
 • Kayısı dolması
 • Keme çorbası
 • Patates çorbası
 • Nevşehir tavası
 • Sızgıt
 • Bulama vb.

Harika Şaraplarından Tadın

Sadece doğal güzellikleriyle değil, Kapadokya ayrıca şaraplarıyla da ünlüdür. Hititlerden bu yana bölgede şarapçılık meşhurdur. Yer altı mahzenlerinde saklanan bu kibar içkiler için Kapadokya’da özel şarap evleri vardır.

Yer Altı Mahzenlerinde Saklanan Hazine: Kapadokya Şarabı

Tarihi Hititlere dayanan Kapadokya şarabı, yüzyıllardır bu bölgede üretilmektedir. Bölgenin coğrafi şekillerinden ötürü, yörede yüzün üstünde yer altı mağaraları bulunmaktadır. Bu mağaralar birkaç katlı olabilmektedir. Geçmişte insanlar buraları, soğuktan ya da aşırı sıcaktan korunmak için bir yaşam yeri haline dönüştürmüş. Ayrıca savaşlar sırasında buralara saklanmışlardır.

Kapadokya’da tarih boyunca yer altı mahzenleri üzüm ve şarap saklamak amacıyla kullanılmıştır. Hititlerden günümüze, çok çeşitli yöntemlerle üretilmiştir. Fakat aynı kalan tek şey, bölgedeki üzümlerin doğallığı ve saklanış yöntemleridir. Yöre halkının birçoğu modern yöntemlerle şarap üretirken, bir kısmı da hala Hititlilerin metotlarını uygulamaktadır.

Kapadokya şarap evleri içinde en meşhur olanlar:

 • Kocabağ Şarap Evi
 • Asımın Yeri
 • Turasan Şarap Evi
 • Mahzen Şarap Evi

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

TATİL YORUMLARI

Tüm otel yorum ve şikayetleri »

TÜRKİYE'NİN TATİL CENNETLERİ

Antalya

Antalya

Akdeniz’in tatil merkezi Antalya otelleri, tarihi merkezleri, doğası, palmiyeleri...

Büyükada

Büyükada

İstanbul’dan yaklaşık 45 dakika uzaklıkta yer alan sakin ve huzurlu bir ada...

 

Şile

Şile

Şile, son yıllarda İstanbulluların uğrak tatil noktası. Balıkçılık mesleği ile...

Tüm tatil bölgelerini gör »

Seo

Seo Fiyatları

Yasal Uyarı: Bu site Kapadokya'yı ve saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. kapadokyaotelleri.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Web Tasarım Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome